Vodilni partner operacije:
Partnerji operacije:
Tematsko področje ukrepanja:
Ukrep po SLR:
Specifični cilj:
Namen operacije:
Glavni namen operacije je povezovanje in ozaveščanje lokalnih skupnosti in občin območja LAS Pri dobrih ljudeh 2020 v skrbi za trajnostne rešitve problematike odpadnega jedilnega olja in odpadnega tekstila. Namen operacije je hkrati skozi aktivnosti ponovne uporabe zmanjšati količino odpadkov v okolju in preko ustreznega zbiranja odpadkov ter predelave le-teh zmanjšati onesnaževanja okolja ter s tem doprinesti k varovanju okolja, varovanju naravnih resursov ter povečati trajnostno rabo naravnih resursov na obravnavanem območju.
Količine odpadkov v Sloveniji naraščajo, v povprečju nastane nekaj več kot 7 milijon ton odpadkov na leto, od tega okoli 900 tisoč ton komunalnih odpadkov oziroma 450 kg na prebivalca. Predelava odpadkov iz proizvodnih in storitvenih dejavnosti je bila v zadnjih letih okoli 70 odstotna, za komunalne odpadke pa le okoli 30 odstotna (vir: ARSO). Okoli 70 odstotkov nastalih odpadkov se odloži na komunalno urejena odlagališča, večina preostalih pa konča na divjih odlagališčih. Med razlogi zakaj ljudje kljub nesprejemljivosti in škodljivosti tega početja, še vedno odlagajo odpadke na divjih odlagališčih, so predvsem neozaveščenost ljudi, neurejen sistem ravnanja z odpadki in odvzema odpadkov, slab nadzor in tudi izogibanje stroškom. Mnogi odpadki pa se znajdejo v naravi tudi zaradi tega, ker ljudje pogosto sploh ne vedo, da lahko svoje odpadke brezplačno odločijo na komunalno urejenih zbirališčih ali pa se ne zavedajo škodljivosti svojih dejanj, ki jih povzročajo s svojim neprimernih ravnanjem z odpadki.
Pri izvedbi zbiranja komunalnih odpadkov je opaziti trend, da prebivalci neustrezno razvrščajo odpadke ali pa jih odlagajo na neustreznih mestih. Zelo pogosto se med neustrezno prepuščenimi odpadki znajdeta odpadni tekstil in odpadno jedilno olje. Določeni del odpadnega tekstila se odlaga med mešane komunalne odpadke ali pa kar v naravo. Odlaganje tekstila v naravi je sporno, ker se s tem izgubljajo pomembni naravni viri. V oblačilih so ekološko sporna tudi barvila, s katerimi so tkanine obarvane in se izpirajo v podtalnico. Podobo je pri odpadnem jedilnem olju, kjer je še posebej problematično zlivanje le-tega v naravo, saj se s tem onesnažuje površinske in podtalne vode. Po nekaterih podatkih lahko liter odpadnega olja onesnaži milijon litrov pitne vode. Po podatkih Slovenskega društva za zaščito voda nastane v Sloveniji okoli 2 litra na osebo odpadnega olja iz gospodinjstva, kar pomeni letno okoli 4000 m3 odpadnega jedilnega olja. Dogaja se tudi zlivanje v kanalizacijo, ki vodi do zamaševanja kanalizacijskih cevi in povečanih stroškov obratovanja čistilnih naprav. Zaradi manjkajočih rešitev oz. rešitev, ki so preveč oddaljene (npr. zbirni centri), je problem pravilnega ravnanja z odpadki na podeželju še posebej izrazit
Ko odsluženi proizvodi in produkti končajo kot odpadek, lahko postanejo zelo pereč okoljski problem. Skupni evropski cilj je, da čim več odsluženih predmetov in odpadkov skozi ponovno uporabo postane znova uporabnih. V partnerstvu smo se tako lotili pereče problematike nedovoljenega odlaganja odpadkov. Problem, ki smo ga zaznali v okolju izhaja iz neozaveščenosti prebivalcev o problemih, ki nastanejo po njihovem velikokrat neprimernem odlaganju odpadkov. Problematike nepravilnega ravnanja in odlaganja odpadnega jedilnega olja in odpadnega tekstila se bodo tako lotili z sklopom različnih aktivnosti:
Operacija zagotavlja dolgoročne in trajne rešitve, saj se bodo realizirane aktivnosti nadaljevale tudi po zaključku operacije. S postavitvijo opreme postavlja operacija temelj za ustrezno ločeno zbiranje odpadkov, ki hkrati dolgoročno omogoča ustrezno ponovno uporabo, prav tako pa se bo oprema v enake namene uporabljala tudi po zaključku operacije. S postavitvijo sistema zbiranja obravnavanih odpadkov prispeva operacija dolgoročno k ohranitvi ekosistemov in k zmanjševanju stroškov delovanja javnega komunalnega sistema na območju LAS Pri dobrih ljudeh 2020. Zbiralniki bodo prebivalcem lokalnega območja trajno omogočali ustrezno ločeno zbiranje odpadkov, saj bodo služili svojemu namenu tudi po zaključku operacije.
Operacija je pomembna za območje LAS Pri dobrih ljudeh 2020, saj odgovarja na probleme lokalnega okolja:
Cilji operacije:
Na podlagi paradigme zero waste je osnovni cilj operacije zagotavljanje trajnostnega načine uporabe materialov ter spodbujanje njihovega recikliranja in ponovne uporabe. Cilji operacije so tako naslednji:
Rezultati operacije:
Obdobje izvajanja operacije: 1. 7. 2022 – 30. 6. 2023.
Celotna vrednost operacije v EUR: 73.647,76.
Znesek sofinanciranja v EUR: 52.184,80.
Kontakt: Simon Stanko, E: simon.stanko@saubermacher-komunala.si, T: 02 526 84 56.