Center kulturne dediščine Odranci-Prekmurska hiša II. faza

 Vodilni partner operacije:

  • Občina Odranci, Panonska ulica 33, 9233 Odranci.


Partnerji operacije:

  • Občina Kobilje, Kobilje 56, 9227 Kobilje;
  • Projektna razvojna agencija in komunikacija d.o.o., PE Lendava, Glavna ulica 23, 9220 Lendava;
  • Zavod za turizem, kulturo in šport Beltinci, Mladinska ulica 2, 9231 Beltinci in
  • Zavod Logarica—zasebni zavod za proučevanje, ohranjanje in promocijo naravnih in kulturnih krajinskih elementov, Brezovica, Brezovica 24, 9225 Velika Polana.


Tematsko področje ukrepanja:

  • Večja vključenost mladih, žensk in drugih ranljivih skupin.


Ukrep po SLR:

  • razvoj programov in storitev za družbeno povezanost in socialno vključenost mladih, žensk, brezposelnih Romov in madžarske narodne skupnosti.


Specifični cilj:

  • izboljšati možnosti za ponovno vključitev v trg dela in družbeno okolje, povečati medgeneracijsko sodelovanje ter socialno vključenost ranljivih skupin na območju LAS.


Namen operacije:

Glavni namen operacije je krepitev medgeneracijskega sodelovanja starejših in mladih, izboljšanje pogojev za razvoj in trajno delovane medgeneracijskih centrov Odranci in Kobilje ter vzpostavitev modelnega mehanizma v obliki programske sheme, s čimer bo prispevala k izboljšanju kvalitete življenja prebivalcem na območju LAS Pri dobrih ljudeh (LAS PDL). Operacija zato izboljšuje infrastrukturo namenjeno medgeneracijskemu druženju, vzpostavlja čez sektorska partnerstva ter kreira programsko shemo namenjeno izvajalcem in udeležencem medgeneracijskih centrov.  

Osnovni namen operacije je trajno preseči obstoječi družbeni prepad, ki ločuje generacije mladih in starejših na območju občin v operaciji, med katerimi sedaj obstaja le malo komunikacije, še manj pa je tvornega sodelovanja na skupnih aktivnostih. Med prvimi so zlasti izpostavljeni t.i. milenijci, pri katerih številni sociologi ugotavljajo velik primanjkljaj v socialnih veščinah, kot je na primer volunterska soudeležba za skupne cilje z ostalimi skupinami: so individualci, s pomanjkanjem empatije, narcisi, strastni igralci vodeoigric, Tik-Tok odvisniki, abonenti na internet in družbena omrežja – medtem ko jih lokalne zadeve in njihova aktivna participacija sploh nič ali le malo zanimajo. Ker so po drugi strani zelo vešči uporabe sodobnih digitalnih orodij in tujih jezikov, je njihova potencialna koristnost tudi v smislu prenosa teh njihovih znanj na starejše vendarle kar precejšnja. Če opisani družbeni prepad med omenjenima socialnima skupinama de facto že obstaja (to je torej povsem racionalna konstatacija na podlagi vseh izkušenj in podatkov), je za nosilce družbenega razvoja na lokalni ravni (občine, javne zavode) nedopustno to stanje zgolj kot kakšne neme priče hladno opazovati s strani ter ne storiti ničesar, da bi se takšno nevzdržno stanje sploh poskušalo preseči. Objektivno ni moč pričakovati, da se bodo mladi sami organizirali in angažirali za sodelovanje in izvajanje skupnih aktivnosti z drugimi socialnimi skupinami v občini, zlasti še starejšimi. Za kaj takega jih je treba motivirati, potrebno je imeti dovolj atraktivne, sodobne in prepričljive infrastrukturne, logistične in druge potrebne pogoje – tudi kadrovske -, da bi spodbujanje mladih k njihovemu aktivnemu angažmaju sploh lahko naletelo na odprta ušesa. S to operacijo se odpravlja sedanji INFRASTRUKTURNI manko, ki je vse do sedaj predstavljal eno poglavitnih ovir, da bi se mladi in starejši (ter tudi druge družbene skupine) lahko srečevali v primernem okolju (na mirni lokaciji), vsi pa POD ISTO STREHO, v isti topli, svetli in zračni hiši.

V delovanje novega centra (doma, hiše) za medgeneracijsko srečevanje v Odrancih in na Kobilju se bodo s posebnim letnim programom dela vpeljale številne aktivnosti in vsebine, ki ga bodo redno zapolnjevale oziroma bodo temu prostoru zagotavljaje trajno namembnost ter mu vdihnile potrebno življenje. Za to pa so vsekakor potrebni (poleg infrastrukture) tudi primerni človeški viri: če je prostor kot tak (torej sam objekt) nujen predpogoj da bi se lahko realno pričakovalo izboljšanje na tem področju, pa je v isti sapi potrebno dodati, da prostor sam po sebi ne more biti nikakor dovolj, v kolikor ne obstaja nekdo, ki dejansko prevzema kot svojo ODGOVORNOST in nalogo, da v njem ne samo organizira ampak tudi izvaja čim bolj raznotere družbene dejavnosti. Nova zaposlitev pri vodilnem partnerju ter partnersko sodelovanje z Zavodom Logarica (kar vse bo vzpostavljeno s to operacijo) zagotavljajo, da bo tudi ta pogoj izpolnjen. Z Zavodom Logarica se v delovanje centra inštalira nov igralec, katerega interes je, da se bodo tovrstne dejavnosti v njem izvajale tudi po operaciji.

 


Cilji operacije:


Ključni cilji operacije so:

  • povečanje števila aktivnosti / programa, namenjenih ranljivim skupinam prebivalstva območja LAS PDL;
  • ustvariti pogoje za razvoj in trajno delovanje dveh medgeneracijskih centrov;
  • povečanje medgeneracijskega sodelovanja;
  • večja vključenost starejših in mladih v družbeni in kulturni razvoj območja LAS PDL;
  • vzpostavitev novih partnerstev za reševanje problematike ranljivih skupin prebivalstva na območju LAS PDL.

 

Rezultati operacije:

  • Kreiran nov program za ranljive skupine (1);
  • Vzpostavljena medgeneracijska centra (2);
  • Vzpostavljeno čez sektorsko partnerstvo (1);
  • Izvedene pilotne aktivnosti (25).

 

Obdobje izvajanja operacije: 1. 9. 2022 - 30. 8. 2023.



Celotna vrednost operacije v EUR: 256.177,27.



Znesek sofinanciranja v EUR: 148.529,78.



Kontakt: Ivan Markoja, E: obcina@odranci.si, T: 02 577 34 81.