Center za ozaveščanje in ohranjanje ter trajnostni razvoj naravne in kulturne dediščine / Štrk SOS
Vodilni partner operacije:
Partnerji operacije:
Tematsko področje ukrepanja:
Ukrep po SLR:
Specifični cilj:
Namen operacije:
Namen operacije je povečanje območja kakovostnih habitatov za populacijo belih štorkelj v Občini Velika Polana, skozi konkretne ukrepe ter izobraževalne in demonstracijske dejavnosti za trajnostno rabo in vzdrževanje teh habitatov. Bogata naravna in kulturna dediščina Občine Velika Polana, z večjim številom belih štorkelj, vključenostjo v evropsko omrežje Natura 2000 s ciljem ohranjanja biotske raznovrstnosti, locirano na Biosfernem območju Mura, z namenom spodbujanja ohranjanja biotske pestrosti in trajnostnega razvoja, ter pridobljenim nazivom »Evropska vas štorkelj«, prevzema odgovornost varovanja teh živalskih vrst in njihovega naravnega habitata. Vlažni travniki in pašniki belim štorkljam zagotavljajo ustrezna prehranjevalna območja, posledično pa tudi bolj kakovosten življenjski prostor. Če smo v preteklosti govorili o običajni praksi paše živine na traviščih in ustrezne košnje, to običajno prizorišče danes predstavlja problem in rezultat, ki ga želimo doseči s tem projektom.
Operacija bo med lokalnimi prebivalci in kmeti povečala zavedanje in prijaznost do trajnostne rabe in trajnostnega vzdrževanja mokrih travnikov, posledično pa bo na teh območjih moč videti več belih štorkelj. Okolje jim bo omogočalo vir prehrane in posledično kakovostnejšega načina življenja v naših krajih.
Cilji operacije:
Rezultati operacije:
Obdobje izvajanja operacije: 1. 2. 2020 - 30. 9. 2020.
Celotna vrednost operacije v EUR: 25.015,70.
Znesek sofinanciranja v EUR: 17.582,25.
Kontakt: mag. Damijan Jaklin, T: 02 577 67 50, E: obcina@velika-polana.si.
IZVEDBA OPERACIJE
A1: Poligon za košnjo in trajnostno rabo »ŽIVO JE TRAJNO«
Kot način dobre prakse za ohranjanje habitata bele štorklje, so vzpostavili poligon za košnjo in trajnostno rabo pod sloganom ZIVO JE Trajno, kot način dobre prakse za ohranjanje habitata bele štorklje. V neposredni bližini Copekovega mlina so očistili teren in ga izboljšali s pomočjo različnih načinov košnje — ročna košnja s koso in košnja s stroji. Hkrati so s sajenjem trave pripravili kakovostni življenjski prostor za bele štorklje.
Postavili so tudi leseno ograjo in električnega pastirja, ki bosta skupaj z že obstoječo leseno stajo za pasne živali sluzila kmetom, ki jih bodo v prihodnosti za namen demonstracije najemali za prevoz živali do te točke. Živali se bodo na tem območju pasle eno pašno obdobje in posledično ustvarjale bogat habitat za bele štorklje. Del aktivnosti so zaradi situacije s COVID-19 izvedli v mesecu juliju 2020 (vzpostavitev poligona - čiščenje terena in njegovo izboljšanje s pomočjo različnih načinov košnje ter sejanje trave), del aktivnosti pa v mesecu septembru 2020 (postavitev lesene ograje in električnega pastirja).
A2: Ozaveščanje
Z namenom sirjenja znanja o različnih načinih košnje, pa tudi paše med lokalne prebivalce, so organizirali dogodek Košnja kot nekoč. Udeležence so seznanili s habitati štorkelj ter načini njihove trajnostne rabe in vzdrževanja, sredi mokrih travnikov in pašnikov. V namen organizacije dogodka so v sodelovanju z zunanjimi izvajalci: najeli in postavili vso potrebno opremo, pripravili programsko vsebino dogodka, izvedli aktivnosti za promocijo dogodka, oblikovali in natisnili letake ter organizirali in izvedli dogodek.
A3: Vzpostavitev centra za izobraževanje, predstavitev in obiskovalce
V namen vzpostavitev centra za obiskovalce in centra Strk SOS so obnovili objekt v neposredni bližini Copekovega mlina — beljenje in razna obnovitvena dela, prilagoditev električne instalacije in svetila, prilagoditev vodovodne instalacije. Obnovljen objekt so opremili z ustreznim informacijskim materialom na temo trajnostne rabe in vzdrževanja habitatov bele štorklje, ki bo sluzil informiranju turistov in obiskovalcev - interpretacijski panoji (3 kom), LCD zaslon (1 kom), izdelava interpretacijskega filma, zvokov narave in grafično oblikovanje interpret, panojev (1 kom), oblikovanje in tisk interpretacijo-informacijske zloženke v treh jezikih (200km). V istem objektu so vzpostavili center Štrk SOS, prvo pomoč oziroma sprejemnico za poškodovane štorklje. V sodelovanju z zunanji izvajalci so nabavili in zmontirali opremo za Štrk SOS: omaro za shranjevanje opreme, umivalnik, omaro za prvo pomoč in opremo, pisalno mizo s predalnikom, delovno mizo in hladilnik z zmrzovalnikom.
- Zloženka v slovenskem jeziku;
- Zloženka v nemškem jeziku;
- Zloženka v angleškem jeziku;
- Interpretacijski film.
STATUS OPERACIJE: ZAKLJUČEN